13. 12. 2023 | 17:30 | Setkání pro místní obyvatele a pracující v území, Stará budova Národního
muzea, sál č. 103
10. – 21. 1. 2024 | Informační a konzultační stánek pro veřejnost v Nové odbavovací hale Hlavního
nádraží Praha
10. – 28. 1. 2024 | Anketa pro veřejnost – sběr zpětné vazby k vítěznému návrhu (online i v rámci
stánku v hale)
V současné době v nové odbavovací hale hlavního nádraží probíhá výstava, která detailně přibližuje Soutěžní dialog Nový Hlavák a její součástí je shrnutí výsledků participace s veřejností. Participace nekončí a bude pokračovat i po vyhlášení vítěze soutěžního dialogu. Druhé kolo participace bude spuštěno po vyhlášení vítězného týmu přibližně na konci listopadu 2023.
Zároveň začíná participace vítězného návrhu. Aktéři i veřejnost budou mít možnost se seznámit s vítězným návrhem a vyjádřit se k němu. Pro místní obyvatele, pracující a studující v lokalitě a jeho okolí je připraveno setkání nad návrhem s diskuzí (13. 12.), pro všechny aktéry i veřejnost bude v lednu otevřen přímo v Nové odbavovací hale informační stánek, kde bude možné se dozvědět vše o návrhu a zároveň vyplnit anketu. Anketu bude možné vyplnit na stánku i online. Odkaz bude zprovozněn od 10. ledna 2024 na tomto webu.
Pod názvem Nový Hlavák byl v červnu 2022 vypsán soutěžní dialog pro proměnu území kolem Hlavního nádraží, která se bude týkat Vrchlického sadů, odbavovací haly nádraží a výstavby nové tramvajové trati územím. Soutěžní dialog a následné uskutečnění projektu je společnou aktivitou Magistrátu hlavního města Prahy, Správy železnic, Dopravního podniku hl. m. Prahy a Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR).
Participace s veřejností byla pro vyhlášení soutěžního dialogu klíčová. Z jejích výsledků totiž čerpají soutěžící týmy, které se názory veřejnosti na celé území Hlaváku snaží co nejlépe promítnout do svých návrhů. Elektronické ankety hned po vyhlášení soutěžního dialogu se zúčastnilo 811 respondentů. Další lidé se do projektu zapojili během komentovaných vycházek územím a setkání s veřejností.
Hlas obyvatel okolí hlavního nádraží, cestujících i dalších uživatelů území tak byl inspirací při tvorbě podoby Nového Hlaváku, kterou vám představíme už na konci listopadu. Díky tomu může návrh odpovědět na to, co veřejnosti v současných Vrchlického sadech nebo v nové odbavovací hale schází, a na to, co by se na jejich podobě mohlo změnit.
Při setkání s místními obyvateli bylo u tématu odbavovací haly velmi pozitivně vnímáno nové propojení na Žižkov. Mezi současnými problémy, na které je potřeba reagovat, byla často zmiňována špatná orientace cestujících, která způsobuje chaotický pohyb v hale, nedostatečný počet WC či shluky lidí před odjezdovými tabulemi. Veřejnost očekává, že při rekonstrukci budou vyřešeny infopanely a navigace, čekací prostory uvnitř i vně haly, krátkodobé parkování, vjezdy pro zásobování, zeleň na střeše či nabídka služeb a stravování.
Vrchlického sady jsou podle participantů především místem, kde lidé netráví větší množství času, a to především kvůli negativnímu vnímání místa, které je podle nich zanedbané. Zároveň však 83 % respondentů oceňuje zelenou plochu uprostřed města, z čehož vychází, že Vrchlického sady mají potenciál přilákat větší počet lidí. Aby byl park příjemnější, 93 % respondentů by uvítalo více laviček a další možnosti posezení. 89 % lidí si také přeje vytvoření venkovního prostoru pro čekání na vlak.
Shrnutí výsledků participace s veřejností naleznete na probíhající výstavě k soutěžnímu dialogu v Nové odbavovací hale hlavního nádraží a také zde: Jak Hlavní nádraží vnímá veřejnost – Nový Hlavák (novyhlavak.com)
V úterý 14. června a ve čtvrtek 16. června proběhly dvě participační setkání, kterých se mohl zúčastnit kdokoli, koho se plánovaná revitalizace týká. Názory a poznatky občanů, kteří v dané lokalitě žijí nebo mají své podnikání, jsou pro tvorbu soutěžního zadání velice důležité – nová úprava má kromě jiného výrazně zlepšit a zpříjemnit každodenní život v této namáhané a specifické oblasti. Proto nás zajímá každý detail, který by na životní podmínky nejen rezidentů mohl mít pozitivní dopad. V úterý 14. června jsme tak s účastníky komentované vycházky prošli celé území, kterého se revitalizace týká. Odborníci z řad zadavatelských organizací představili plánované aktivity a odpovídali na dotazy zúčastněných. Zároveň si pečlivě poznamenávali jednotlivé komentáře a nápady. Ve čtvrtek 16. června jsme se na pracovním workshopu setkali znovu, tentokráte v Historické budově Národního muzea. Nad mapou jsme s účastníky živě diskutovali jednotlivé kroky a témata revitalizace a opět sbírali veškeré podněty. Těší nás, že veřejnost revitalizační záměr jednoznačně vítá a neváhá se do celého procesu zapojit. Děkujeme! O dalších aktivitách, kdy se budete moci zapojit, vás budeme průběžně informovat.