Aktuality

Železnici v budoucnu využije více cestujících, proto je potřeba modernizace

line

Zástupci Správy železnic a hlavního města Prahy 23. srpna diskutovali v rámci kulatého stolu o budoucnosti železnice v ČR a také v Praze. Klíčovými tématy byly vysokorychlostní tratě nebo železniční uzel Praha, které mají přinést nový impuls železniční dopravě, kterou v budoucnu bude využívat mnohonásobně více lidí.

Jak Hlavní nádraží vnímá veřejnost

line

Abychom podrobně zjistili, co Hlavní nádraží znamená pro veřejnost, od května až do srpna 2022 jsme se s vámi setkali v rámci participačních aktivit a ptali se, jaký je váš vztah k území nádraží a jaký by Nový Hlavák měl být. Nyní vám přinášíme výsledky participace. Celkem se participačního procesu zúčastnilo přibližně 800 lidí, kteří formulovali hlavní nedostatky současného stavu území a zároveň představy o tom, jak by území mělo v budoucnu vypadat a čemu by mělo sloužit.

Finalisté soutěžního dialogu Nový Hlavák představili své návrhy s využitím unikátní 3D simulace ve virtuální realitě

line

V předposlední fázi soutěžního dialogu Nový Hlavák představili zástupci tří vybraných mezinárodních architektonických studií své pojetí revitalizace parku Vrchlického sady, novostavby tramvajové trati Muzeum – Bolzanova a úprav nové odbavovací haly Hlavního nádraží Praha. Členové hodnotící komise se seznámili s projekty zcela jedinečným způsobem ve virtuální realitě haly společnosti Virtuplex. Nyní nastává závěrečná fáze dopracování návrhů na základě komentářů hodnotící komise a přizvaných odborníků.

Hodnotící komise vybrala tři finalisty soutěžního dialogu Nový Hlavák

line

Projekt renovace nové odbavovací haly Hlavního nádraží Praha, revitalizace Vrchlického sadů před budovou a plánovaná stavba tramvajové trati Muzeum – Bolzanova pokročil do další fáze. Hodnotící komise v první polovině prosince vybrala při dvoudenním zasedání tři architektonické mezinárodní týmy, které postupují do dalšího kola soutěžního dialogu.

Postupující architektonické týmy se sjely do Prahy

line

Pět vybraných architektonických týmů, které postoupily do dalšího kola soutěžního dialogu, přijalo pozvání zadavatelů na prohlídku řešeného území. Soutěžící ateliéry se během dvou dnů detailně seznámily s rozšířeným zadáním, podklady a průzkumy. Dvoudenní pražský pobyt vyvrcholil večer 7. října v CAMPu prezentací jednotlivých ateliérů a portfolií i pro veřejnost. Zcela nabitý velký sál a aktivní účast posluchačů v následné diskuzi opět potvrdila, že je revitalizace Hlavního nádraží a jeho okolí ostře sledovaným tématem.

Nový Hlavák – Odborná komise poslala do dalšího kola soutěžního dialogu pět architektonických týmů

line

Dne 13. a 14. září proběhlo v rámci zadávacího řízení se soutěžním dialogem „Nový Hlavák“ na revitalizaci parku Vrchlického sady, novostavbu tramvajové trati Muzeum – Bolzanova a rekonstrukci nové odbavovací haly Hlavního nádraží zasedání odborné komise nad metodikami přístupu přihlášených architektonických týmů. Z 26 přihlášených vybrala komise pět architektonických týmů, které postupují do další fáze soutěžního dialogu.

Zasedání hodnotící komise

line

V úterý 13. a ve středu 14. září proběhne v rámci soutěžního dialogu zasedání hodnotící komise. Porotci budou hodnotit jednotlivé metodiky přístupu přihlášených týmů, které prošly kvalifikační fází. Po ukončení zasedání bude vybráno 5 architektonických týmů, které budou v soutěžním dialogu nadále pokračovat. O výsledcích vás budeme informovat a postupně představíme i týmy, které se do užšího výběru probojovaly.

Soutěžní dialog Nový Hlavák zná počet účastníků

line

Praha, 20. července 2022 – Do zadávacího řízení se soutěžním dialogem pro revitalizaci parku Vrchlického sady, novostavbu tramvajové trati Muzeum – Bolzanova a rekonstrukci Nové odbavovací haly Hlavního nádraží se přihlásilo 26 architektonických týmů z Česka i zahraničí.

Informace k participaci

line

Pod názvem “Nový Hlavák” bude v červnu 2022 vypsán soutěžní dialog pro revitalizaci území kolem Hlavního nádraží, která se bude týkat Vrchlického sadů, odbavovací haly nádraží a výstavby nové tramvajové trati územím. Soutěžní dialog a následné uskutečnění projektu je společnou aktivitou Magistrátu hlavního města Prahy, Správy železnic, Dopravního podniku hl. m. Prahy a Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR). Zapojit se ale můžete i vy - ať už v okolí Hlavního nádraží bydlíte, pracujete nebo zde máte spolek. Během vycházky (14. 6. od 16:00 a 18:00) nebo pracovního setkání (16. 6. od 18:00) nám můžete sdělit své podněty a požadavky – co vám v oblasti Hlavního nádraží v současné době chybí a co byste v rámci přestavby uvítali. Na stránkách www.novyhlavak.cz naleznete od 2. června přehledné informace o projektu revitalizace a jednotlivých aktivitách, kterých se s námi můžete zúčastnit. Kromě osobního setkání budete moci svůj názor vyjádřit také prostřednictvím ankety, kterou na webových stránkách najdete od 23. června.

Jak se zapojit do proměny Hlaváku?

line

14. června 2022 od 16:00 a od 18:00 Komentované vycházky územím (vyberte si jeden termín) Sraz u výtahu do metra C - Muzeum, naproti Washingtonova č.p. 11
16. června 2022 od 18:00 Pracovní setkání v sále č. 103 historické budovy Národního muzea (Václavské náměstí)
od 24. června do 24. července 2022 Anketa na webu www.novyhlavak.cz

Od 24. 6. do 24. 7. 2022 můžete vyplnit dotazník a vyjádřit se jak k Vrchlického sadům, tak k nové odbavovací hale Hlavního nádraží.

Setkání s veřejností

line

V úterý 14. června a ve čtvrtek 16. června proběhly dvě participační setkání, kterých se mohl zúčastnit kdokoli, koho se plánovaná revitalizace týká. Názory a poznatky občanů, kteří v dané lokalitě žijí nebo mají své podnikání, jsou pro tvorbu soutěžního zadání velice důležité – nová úprava má kromě jiného výrazně zlepšit a zpříjemnit každodenní život v této namáhané a specifické oblasti. Proto nás zajímá každý detail, který by na životní podmínky nejen rezidentů mohl mít pozitivní dopad. V úterý 14. června jsme tak s účastníky komentované vycházky prošli celé území, kterého se revitalizace týká. Odborníci z řad zadavatelských organizací představili plánované aktivity a odpovídali na dotazy zúčastněných. Zároveň si pečlivě poznamenávali jednotlivé komentáře a nápady. Ve čtvrtek 16. června jsme se na pracovním workshopu setkali znovu, tentokráte v Historické budově Národního muzea. Nad mapou jsme s účastníky živě diskutovali jednotlivé kroky a témata revitalizace a opět sbírali veškeré podněty. Těší nás, že veřejnost revitalizační záměr jednoznačně vítá a neváhá se do celého procesu zapojit. Děkujeme! O dalších aktivitách, kdy se budete moci zapojit, vás budeme průběžně informovat.